Friday
Aug152014

Registration 2014-2015

Registration will be at the hockey rink on September 23 or 24 from 6-8pm.

Figure Skating registration will also be held at this time.

You can also review the concussion information on chippewahockey.org and then print and sign the agreement. (each skater must have one turned in)

There will be more information coming soon.

 Hope to see you there!

 

Wednesday
May282014

Dvd's of the Skate Show are in!

Kim Syverson will be at the rink on Thursday night at 5:45 until 7 PM.

If you have not yet paid,  $20.00 is due at the time of pick up.

If you have any questions please contact Kim at kim.syverson@spectruminsgroup.com

Tuesday
May202014

2013-2014 Last Chance to Skate

2013-2014 Last Chance to Skate

Friday May 30th from 7pm-9pm all figure skaters are invited to a “Free” open skate in the North Rink.

Feel Free to bring a snack to share and a drink of your choice.

**Anyone under 13 must be accompanied by an Adult**

Tuesday
May202014

Congratulations to the following Skaters...

The following Skaters have been working hard to pass their levels and move on to the next one.

 

Snowplow Sam 1:   Basic 3:     Basic 6:
Kylie Cioklewicz   Jordona White   Emilee M.
Ashlynn Sye   Calli Swink   Emily T.
      Kendall burgess   Kaylen T.
Basic 1:     Ellie Swoboda    
Marian Bullard   Breanna check   Basic 7:
Mackenzie Nemath         Sam P.F.
Kaelyn Bowe         Alyssa S.
Andrew Thaler   Basic 4:     Kaylen T.
Aubree Truscott   Calli Swink    
Isaac Pischer   Natalie Powell   Basic 8:
Sophia Christensen   Nadia Tambornino   Victoria D.
Ellenor Ash         Olivia S.
Adrian Martinez   Basic 5:     Lydia C.
Grace Meinen   Haley B.      
Emma Sarver   Alissa B.      
      Brooke P.      
Basic 2:     Emilee M.    
Elsa Bohman   Lilly B.      
Acacia Pischer          
Samantha Wedemeyer        
Grace Meinen          
Emma Sarver
Wednesday
Jan012014

SWU Second Session - January 5th

The next session of Skate With Us classes will start Sunday January 5th and continue for eight weeks.

Lesson times will be 5:30-6:15 and 6:15-7:00. Groups posted below, updated 1/4/13.

5:30 6:15
Marian Bullard Kaelyn Bowe
Aubree Truscott Mackenzie Nemath
Ava Peterson Elliana Swoboda
Andrew Thaler Kendall Burgess
Isaac Pischer Breanna Check
Elsa Bohman Grace Goettl
Kylee Dircks Calli Swink
Acacia Pischer Jordona White
Vanessa Mercier Keira Bowe
Samantha Wedemeyer Ellenor Ash
Ana Thaler Emma Sarver
Natalie Powell Lauren Weimert
Nadia Tambornino Grace Meinen
  Ellah Reitan
  Adrian Martinez  
  Brian Martinez
  Ava Larson
  Sophia Christensen
  Kylie Ciokiewicz

 

Please contact Tracy Rancour with questions (tracyrancour@gmail.com)